Filistatidae

Aussarer, 1867

Flistata insidiatrix

Pritha nana

Türkiye : 2 cins – 2 tür.

Dünya : 17 cins – 112 tür.

Haplojin örümceklerdir.

Tanısal özellikler: Küçük-orta boylu araneomorf özrmceklerdir. Üç tarsal pençeli, kribellat, haplojin, sekiz gözlü, labiumları sternumla birleşiktir. Keliserler bazalde laminayla birleşiktir. Claviform kribellat spigotları vardır.

Karakteristik özellikler :

Karapas – Sefalik bölge önde belirgin olarak dardır. Fovea yoktur. Genellikle yoğun setalarla kaplıdır (şekil a).

Sternum – kısa, oval ya da subsirkülerdir. Koksa labiumla kaynaşmıştır.

Gözler – sekiz gözlüdür. Grup halinde birleşen gözler küçük bir tüberkülde yerleşmiştir.

Keliserler – dorsali serbest, ventrali ince bir membranla bağlıdır. Fanglar kısadır. Keliseral iz laminalıdır (şekil c).

Ağız parçaları – labiumun eni boyuna eşittir ve sternumla birleşmiştir. Endites belirgin şekilde konvekstir.

Bacaklar – üç dişli pençeye sahiptir (şekil d). Bacaklar özellikle erkeklerde oldukça uzundur. Çok sayıda dikenlidir t,b,a ve metatars ventralinde eş sayıda seta vardır.

Dişi palpi – dişli pençelidir (şekil b)

Abdomen – oval.

Solunum sistemi – iki kitap akciğer; posterior trakeal hava deliği spinneretlere yakın yerleşmiştir.

Spinneretler – hafifçe önde yerleşmişlerdir (şekil e). anterior lateral spinneretler üç büyük ampullat bez spigotuyla bağlantılıdır; posterior median spinneretler iki segmentli olup büyük prakribellar bez spigotlarıyla bağlantılıdır.

Kribellum – çatallıdır. Üçgenimsi olup yatayda daralır. Göze çarpmayan clavifrm spigotları vardır.

Kalamistrum – düzensiz sıralı setalar ya da kısa dikenli ya da uzun yumuşak setalar, iç kısmında kısa ve dikensi setalar (şekil f)

Genitaller – haplojin; erkek palp U şeklinden silindiriğe kadar değişen cymbiumlu; tegulum subtegulumla birleşmiş (şekil g).

Vücuy boyutu – 3-15 mm.

Renk – açık sarıdan açık kahverengi, koyu kahverengi ya da siyaha kadar değişik renklerde.

Familya tayin anahtarı (Türkiye için) : Sekiz gözlüdürler. IV.yürüme bacağının matatarsusu kalmistrumsuzdur. Örü memelerinin önünde kribellum bulunmaz. Bütün gözler tek grup halinde ve alnın orta yerindedir. Sternum, önde labium ile birleşmiştir.

Morfoloji: Sekiz gözlü örümceklerdendir. Türleri birbirine benzer. Dişler hemen hep aynı biçimde kahverengi ve siyah renktedir. Karapaks genellikle koyu renkli olup düzensiz lekelere sahiptir. Erkekler sarımtırak renklidir ve uzun pedipalpleri vardır. Gözlerin tümü birarada ve çıkıntılar üzerindedir. Trake açıklıkları ile epigastrik yarık arasındaki mesafe, ör memeleri ile olan mesafenin iki katıdır. Kalamistrum metatarsusun en fazla üçte birinde bulunur.

Habitat: Tuzak ağlarını taş, kütük gibi cisimlerin altlarına kurarlar. Harabelerde ağlarını genellikle duvar yarıklarına örerler.

Yayılımı: Dünya çapında yayılım gösterir.

 

 

Filistata insidiatrix (Forskål, 1775)

Morfoloji. Dişi 7-7.5 mm, erkek 3-4.5 mm. Dişinin opistosoması (abdomen) sarı renklidir, ancak çok sıkı kahverengi tüylerle kaplı olduğundan kahverengi görünür. Prosoma (cephalotorax) sarı renklidir, ortada fovea’dan gözlere kadar devam eden kuvvetli bir kıl sırası bulunur. Sekiz gözbir arada kümelenmiştir; ön ortadakiler diğerlerinden küçüktür. Tarsusların ucunda üç adet tırnak vardır. Cribellum çok küçük ve belirsizdir. Epijin, basit görünümlüdür; üzerinde simetrik iki nokta bulunur. Palpus küçük, embolus kısadır.

Tür tanım karakteri : pedipalp femur uzunluğu, patella uzunluğunun iki katından fazla, femur III kaidede dorsal dikenli.

Habitat. Duvar yarıkları ve taş altlarında yaşar. Buralarda barındıkları ağları yaparlar.

Dağılımı. Akdeniz’den Türkmenistan’a kadar dağılım gösterir. Tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygındır. Güney Avrupa’da sık görülür. Türkiye’de Ege, Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kaydı vardır.

Filistata cf. insidiatrix (Forskål, 1775)

0064

0066

0067

0068

0073

0095

Filistata cf. insidiatrix (Forskål, 1775)

5507

5507c

5508

5509

5509c

5510

5511

5512

5513

5514

5515

5516

 

 

 

 

5517

5518

 

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar

  1. http://tr.wikipedia.org/wiki/Filistata_insidiatrix
  2. Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007.
  3. Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt and Tarık Danışman (2012). The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com
  4. Vikipedi
  5. http://www.dogatarihi.net

 

Copyright

Kazım Çapacı ©

Fotoğrafların her hakkı saklıdır.

Sitedeki fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması

"5846 sayılı Fikir  ve Sanat Eserleri Yasası" na göre suçtur.

İletişim : kazimcapaci@gmail.com